2018 Girls’ HS State Champions

Novato (CA) claimed the North Coast Division I crown to cap a 24-0 season.

Robinson (VA) was the VHSL 6A champion and had a perfect 21-0 record.

2017 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Oak Mountain 9 Vestavia 6
Arizona (AGLA) Pinnacle 12 Chaparral 11
California (NCJLA) Alameda San Jose
California (North Coast D-I) Novato 22 California 10
California (North Coast D-II) Campolindo 12 Bishop O’Dowd 9
California (San Diego D1) San Marcos 16 Bishop’s 15
California (San Diego D2) Pacific Ridge 12 Mission Bay 11
California (San Diego Open) Torrey Pines 15 Poway 5
California (Southern) Mater Dei 21 Redondo 11
Colorado Colorado Academy 8 Cherry Creek 5
Connecticut (Class L) Darien 13 Wilton 10
Connecticut (Class M) Branford 15 Pomperaug 8
Connecticut (Class S) New Fairfield 11 Weston 9
Delaware Cape Henlopen 19 St. Mark’s 7
Florida (FHSAA) Bishop Moore 13 St. Thomas Aquinas 12 (2OT)
Georgia (A-AAAAA) Blessed Trinity 11 Kell 9
Georgia (AAAAAA) Milton 13 Cambridge 4
Idaho Eagle 18 Rocky Mountain 2
Illinois Loyola Academy 15 New Trier 9
Indiana Cathedral 12 Culver 11
Kansas St. Teresa’s 11 Shawnee Mission 9
Kentucky Kentucky Country Day 7 Eastern 6
Maine (A) Massabesic 13 Messalonskee 4
Maine (B) Kennebunk 5 Yarmouth 4
Maryland (2A-1A) Century 13 Fallston 5
Maryland (3A-2A) Glenelg 12 C.M. Wright 3
Maryland (4A-3A) Bel Air 10 Severna Park 9
Maryland (IAAM-A) McDonogh 12 Notre Dame Prep 9
Maryland (IAAM-B) Mercy 14 Friends 7
Maryland (IAAM-C) Catholic 11 St. Timothy’s 6
Massachusetts (I) Needham 8 Longmeadow 5
Massachusetts (II) Cohasset 14 Walpole 6
Michigan (Division I) Rockford 16 Birmingham-Seaholm 4
Michigan (Division II) Cranbrook-Kingswood 17 East Grand Rapids 16 (2OT)
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 16 Blake School 10
Missouri MICDS 14 Lafayette 3
Montana Bozeman 9 Hellgate 8 (OT)
Nevada Desert Hills 19 Galena 6
New England (Founders) Loomis Chaffee School
New England (ISL) Middlesex School
New Hampshire (Division I) Souhegan 10 Bedford 9
New Hampshire (Division II) Portsmouth 13 Winnacunnet 8
New Hampshire (Division III) Kearsarge 10 Derryfield 8
New Jersey (NJSIAA) Bridgewater-Raritan 7 Oak Knoll 6
New Jersey (Prep A) Oak Knoll 15 Lawrenceville 14
New Jersey (Prep B) Princeton Day 19 Montclair Kimberley 13
New York (A) Pittsford 10 Middle Country 9 (OT)
New York (B) Garden City 16 Fayetteville-Manlius 8
New York (C) Mount Sinai 15 Honeoye Falls-Lima 4
New York (D) Skaneateles 12 Bronxville 11 (OT)
New York (NYSAISAA) Holy Child 16 Hackley 13
North Carolina (NCHSAA) Cardinal Gibbons 19 Myers Park 12
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 15 Charlotte Latin 6
Ohio (I) Upper Arlington 15 Jackson 6
Ohio (II) Indian Hill 13 Chagrin Falls 12
Oregon Lake Oswego 13 Oregon Episcopal 3
Pennsylvania (Independent) Agnes Irwin 14 Episcopal Academy 7
Pennsylvania (PIAA AA) Radnor 20 Kennard-Dale 8
Pennsylvania (PIAA AAA) Archbishop Carroll 9 Springfield-Delco 8
Rhode Island (Division I) Moses Brown 18 Wheeler 5
Rhode Island (Division II) Lincoln School 14 South Kingstown 9
Rhode Island (Division III) Johnston 7 Westerly 6
South Carolina (SCHSL 4A) Bishop England 15 Chapin 6
South Carolina (SCHSL 5A) Mann 9 Wando 8
Tennessee Hutchison 18 Harpeth Hall 7
Texas (Division I) Episcopal School of Dallas 16 Hockaday 10
Texas (Division II) Greenhill 9 Katy 5
Utah (Division I) Park City 16 Herriman 8
Utah (Division II) Olympus 12 Weber 8
Vermont (Division 1) Middlebury Union 10 Mount Anthony Union 8
Vermont (Division 2) Green Mountain Valley 13 U-32 10
Virginia (VHSL 2A-4A) George Mason 15 Riverside 14
Virginia (VHSL 5A) Potomac Falls 12 George Marshall 9
Virginia (VHSL 6A) Robinson 16 Centreville 13
Virginia (VISAA I) Bishop Ireton 9 St. Stephen’s & St. Agnes 8 (OT)
Virginia (VISAA II) Highland 13 Cape Henry 11
Washington Eastside Catholic 16 Bainbridge Island 11
West Virginia Morgantown 9 Fairmont 7
Wisconsin Arrowhead 7 Whitefish-Nicolet-Shorewood 5

2016 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Oak Mountain 15 Mountain Brook 7
Arizona (AGLA) Chaparral 16 Pinnacle 10
California (NCJLA) Alameda 12 Napa 7
California (North Coast D-I) Novato 10 Monte Vista 9
California (North Coast D-II) University 8 Piedmont 7
California (San Diego D1) Scripps Ranch 14 Carlsbad 7
California (San Diego D2) Otay Ranch 6 Eastlake 5
California (San Diego Open) Torrey Pines 10 La Costa Canyon 5
California (Southern) Mater Dei 15 Oak Park 4
Colorado Colorado Academy 9 Cherry Creek 8
Connecticut (Class L) Darien 12 Fairfield Warde 5
Connecticut (Class M) New Canaan 7 Joel Barlow 4
Connecticut (Class S) Canton 15 Somers 3
Delaware Cape Henlopen 16 Tower Hill 4
Florida (FHSAA) Bartram Trail 8 Vero Beach 7 (OT)
Georgia (A-AAAAA) Blessed Trinity 15 Kell 13
Georgia (AAAAAA) Walton 9 Milton 8
Idaho Rocky Mountain 13 Eagle 5
Illinois Loyola Academy 18 New Trier 10
Indiana Fishers-HSE 12 Cathedral 11 (OT)
Kansas St. Teresa’s 11 Notre Dame de Sion 7
Kentucky Kentucky Country Day 16 Louisville Collegiate 1
Maine (A) Messalonskee 7 Massabesic 6 (OT)
Maine (B) Kennebunk 9 Yarmouth 7
Maryland (2A-1A) Manchester Valley 22 Fallston 3
Maryland (3A-2A) Glenelg 14 Oakdale 1
Maryland (4A-3A) Dulaney 15 Leonardtown 11
Maryland (IAAM-A) McDonogh 15 Roland Park 7
Maryland (IAAM-B) Glenelg Country 13 Mercy 4
Maryland (IAAM-C) Annapolis Area Christian 15 St. Timothy’s 10
Massachusetts (I) Westwood 13 North Andover 7
Massachusetts (II) Norwell 12 Walpole 11
Michigan (Division I) Rockford 17 Birmingham United 9
Michigan (Division II) East Grand Rapids 13 Cranbrook Kingswood 11
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 11 Blake School 9
Minnesota (NSLA) Red River Valley 4 Grand Rapids 3
Missouri Cor Jesu 14 MICDS 6
Montana Big Sky-Sentinel 8 Bozeman 7
Nevada Bishop Gorman 12 Desert Hills 11
New England (Founders) Loomis-Chaffee
New England (ISL) St. Mark’s and Governor’s Academy
New Hampshire (Division I) Pinkerton 9 Bishop Guertin 5
New Hampshire (Division II) Hanover 10 Portsmouth 9 (OT)
New Hampshire (Division III) Laconia 14 Kearsarge 13
New Jersey (NJSIAA) Summit 11 Ridgewood 10 (OT)
New Jersey (Prep A) Lawrenceville 12 Oak Knoll 11
New Jersey (Prep B) Princeton Day 18 Pennington 11
New York (A) Christian Brothers-Syracuse 11 Pittsford 6
New York (B) Garden City 16 Yorktown 5
New York (C) Mount Sinai 12 Skaneateles 3
New York (NYSAISAA) Hackley 10 Trinity 5
North Carolina (NCHSAA) Cardinal Gibbons 18 Lake Norman 14
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 18 Durham Academy 2
Ohio (I) Upper Arlington 9 Massillon Jackson 6
Ohio (II) DeSales 10 Chagrin Falls 7
Oregon Lake Oswego 12 West Linn 8
Pennsylvania (Independent) Episcopal Academy 8 Agnes Irwin 5
Pennsylvania (PIAA) Conestoga 18 Radnor 7
Rhode Island (Division I) Moses Brown 16 Barrington 6
Rhode Island (Division II) South Kingstown 11 Mt. Hope 10
Rhode Island (Division III) Pilgrim 11 Chariho 7
South Carolina (SCHSL) Bishop England 6 Nation Ford 5
Tennessee Hutchison 15 Ensworth 5
Texas (Division I) St. John’s 10 Episcopal School of Dallas 9 (OT)
Texas (Division II) Keller 22 Katy 12
Utah (Division I) Park City 16 American Fork 7
Utah (Division II) Juan Diego 10 Roy 8
Vermont (Division 1) Mount Anthony 11 Middlebury 6
Vermont (Division 2) Chelsea 12 Woodstock 9
Virginia (Club) Tabb 17 Kellam 6
Virginia (VHSL 2A-4A) Woodgrove 18 George Mason 6
Virginia (VHSL 5A) Potomac Falls 19 George Marshall 7
Virginia (VHSL 6A) Robinson 13 W.T. Woodson 9
Virginia (VISAA I) St. Stephen’s & St. Agnes 12 Bishop Ireton 5
Virginia (VISAA II) Highland 12 Foxcroft 4
Washington Eastside Catholic 14 Lake Sammamish 4
West Virginia Fairmont 12 University 3
Wisconsin Arrowhead 14 WNS 9

2015 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Oak Mountain 11 Mountain Brook 6
Arizona (AGLA) Pinnacle 9 Chaparrel 8
California (NCJLA) Alameda 13 San Jose 12
California (North Coast D-I) Novato 14 Amador Valley 11
California (North Coast D-II) Miramonte 13 SF University 10
California (San Diego D1) Westview 10 Carlsbad 9 (OT)
California (San Diego D2) Pacific Ridge 8 Ramona 7
California (San Diego Open) La Costa Canyon 11 Torrey Pines 5
California (Southern) Foothill 11 Redondo 10
Colorado Colorado Academy 8 Cherry Creek 3
Connecticut (Class L) Darien 14 Wilton 10
Connecticut (Class M) New Canaan 13 Daniel Hand 7
Connecticut (Class S) Granby 14 Old Saybrook 13 (OT)
Delaware Cape Henlopen 16 Polytech 6
Florida (FHSAA) Vero Beach 11 Ponte Vedra 8
Georgia (A-AAAAA) Kell 16 Westminster 13
Georgia (AAAAAA) Milton 9 Walton 6
Idaho Rocky Mountain 11 Eagle 8
Illinois Loyola Academy 6 Hinsdale Central 4
Indiana Cathedral 11 Fishers 6
Kansas Shawnee Mission 10 St. Teresa’s Academy 9
Kentucky Kentucky Country Day 10 Sacred Heart 9
Maine (A) Marshwood 13 Messalonskee 5
Maine (B) Yarmouth 11 Kennebunk 10 (OT)
Maryland (2A-1A) Manchester Valley 16 Queen Anne’s 5
Maryland (3A-2A) Century 10 Stephen Decatur 7
Maryland (4A-3A) Severna Park 18 Bel Air 15
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 15 Roland Park 14
Maryland (IAAM-B) Glenelg Country 12 Mercy 7
Maryland (IAAM-C) Annapolis Area Christian 14 Catholic 13
Massachusetts (I) Longmeadow 10 Westwood 9 (2OT)
Massachusetts (II) Norwell 16 Groton-Dunstable 7
Michigan (Division I) Rockford 10 Marian 9
Michigan (Division II) East Grand Rapids 19 Cranbrook Kingswood 6
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 14 Lakeville South 13 (2OT)
Minnesota (NSLA) Grand Rapids 14 St. Cloud 11
Missouri (Class 1) MICDS 16 St. Teresa’s 4
Missouri (Class 2) St. Joseph’s 11 Cor Jesu 10
Montana Bozeman 5 Big Sky 1
Nevada Bishop Gorman 21 Galena 6
New England (Founders) Loomis Chaffee School
New England (ISL) St. Mark’s School
New Hampshire (Division I) Bishop Guertin 13 Exeter 9
New Hampshire (Division II) Windham 11 Hanover 10
New Hampshire (Division III) Laconia 12 Derryfield 10
New Jersey (NJSIAA) Oak Knoll School 11 Summit 10
New Jersey (Prep A) Oak Knoll School 16 Lawrenceville School 4
New Jersey (Prep B) Princeton Country Day 18 Pennington 11
New York (A) West Islip 10 Suffern 9
New York (B) Eastport-South Manor 15 Somers 8
New York (C) Mount Sinai 8 Honeoye Falls-Lima 5
New York (NYSAISAA) Rye Country Day 12 Hackley 9
North Carolina (NCHSAA) Lake Norman 17 Cardinal Gibbons 15 (OT)
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 16 Durham Academy 10
Ohio (I) Upper Arlington 12 Sycamore 8
Ohio (II) Columbus Academy 9 Chagrin Falls 8
Oregon West Linn 12 Lake Oswego 10
Pennsylvania (Independent) Agnes Irwin 14 Episcopal Academy 4
Pennsylvania (PIAA) Garnet Valley 14 Conestoga 10
Rhode Island (Division I) Moses Brown 8 Barrington 7
Rhode Island (Division II) Narragansett 14 Mt. Hope 10
Rhode Island (Division III) Chariho 10 Classical 9 (OT)
South Carolina (SCHSL) JL Mann 13 Bishop England 10
Tennessee Hutchison 16 St. George’s 5
Texas (Division I) St. John’s 12 Coppell 8
Texas (Division II) McKinney 9 Frisco 8
Utah (Division I) Park City 13 Brighton 12 (OT)
Utah (Division II) Roy 8 Copper Hills 7
Vermont (Division 1) Burlington 15 Burr & Burton 7
Vermont (Division 2) Woodstock 8 Stowe 7
Virginia (Club) Tabb 16 Cox 9
Virginia (VHSL 2A-4A) Woodgrove 16 Western Albemarle 8
Virginia (VHSL 5A) Stone Bridge 15 Potomac Falls 12
Virginia (VHSL 6A) Robinson 16 Oakton 12
Virginia (VISAA I) Bishop Ireton 12 St. Stephen’s & St. Agnes 10
Virginia (VISAA II) Foxcroft 9 Highland 8
Washington Issaquah 12 Bainbridge Island 8
West Virginia George Washington 11 Morgantown 8
Wisconsin Arrowhead 12 University School of Milwaukee 7

2014 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Oak Mountain Blue 12 Mountain Brook 6
Arizona (AGLA) Pinnacle 11 Horizon 8
California (North Coast D-I) Amador Valley 8 Carondelet 6
California (North Coast D-II) Acalanes 21 Piedmont 9
California (San Diego D1) Cathedral Catholic 11 Mission Hills 8
California (San Diego D2) San Marcos 12 Bonita Vista 5
California (San Diego Open) La Costa Canyon 12 Canyon Crest 9
California (Southern) Los Alamitos 14 Beckman 5
Colorado Air Academy 11 Cherry Creek 10
Connecticut (Class L) Darien 13 Glastonbury 9
Connecticut (Class M) Wilton 8 New Canaan 6 (OT)
Connecticut (Class S) Stonington 13 Granby 10
Delaware Cape Henlopen 18 Wilmington Charter 6
Florida FHSAA Vero Beach 13 Ponte Vedra 6
Georgia A-AAAAA Kell 11 Westminster 10
Georgia AAAAAA Milton 16 Walton 13
Idaho Eagle 12 Boise 8
Illinois Loyola Academy 12 New Trier 8
Indiana Carmel 10 Park Tudor 9 (3OT)
Kentucky Sacred Heart 11 Kentucky Country Day 8
Maine (A) Massabesic 9 Cheverus 8 (3OT)
Maine (B) Yarmouth 13 Cape Elizabeth 10
Maryland (2A-1A) Manchester Valley 13 Fallston 10
Maryland (3A-2A) Marriotts Ridge 18 Oakdale 5
Maryland (4A-3A) Severna Park 15 Catonsville 5
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 16 Roland Park Country School 13
Maryland (IAAM-B) Friends School 18 Glenelg Country School 6
Maryland (IAAM-C) Indian Creek School 14 Oldfields School 13
Massachusetts (I) Westwood 9 Longmeadow 7
Massachusetts (II) Newburyport 7 Bromfield 6
Michigan (Division I) Rockford 16 Ann Arbor Pioneer 7
Michigan (Division II) East Grand Rapids 11 Okemos 7
Minnesota (MSHSL) Blake School 11 Eden Prairie 7
Minnesota (NSLA) Grand Rapids 10 St. Cloud 9
Missouri MICDS 11 John Burroughs 7
Montana Big Sky 9 Bozeman 5
Nevada Bishop Gorman 15 Galena 3
New England (Founders) Hotchkiss School (CT)
New England (ISL) St. Paul’s School (NH)
New Hampshire (Division I) Pinkerton 13 Souhegan 12
New Hampshire (Division II) Bedford 19 Windham 12
New Hampshire (Division III) Derryfield 19 John Stark 2
New Jersey (NJSIAA) Moorestown 8 Summit 6
New Jersey (Prep A) Oak Knoll 15 Kent Place 9
New Jersey (Prep B) Morristown-Beard 13 Newark Academy 12
New York (A) West Genesee 15 West Islip 10
New York (B) Manhasset 11 Victor 7
New York (C) Skaneateles 12 Cold Spring Harbor 11
New York (NYSAISAA) Rye Country Day 12 Hackley 11 (2OT)
North Carolina (NCHSAA) Charlotte Catholic 10 Apex 9
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 12 Ravenscroft School 10
Ohio (I) Sycamore 14 Medina 6
Ohio (II) Worthington Kilbourne 17 Indian Hill 7
Oregon Lake Oswego 11 West Linn 5
Pennsylvania (Independent) Friends’ Central 13 Agnes Irwin 11
Pennsylvania (PIAA) Garnet Valley 13 Springfield-Delco 9
Rhode Island (Division I) Barrington 14 Moses Brown 11
Rhode Island (Division II) Lincoln School 13 Wheeler 12 (2OT)
Rhode Island (Division III) Chariho 9 Pilgrim 8
South Carolina SCHSL J.L. Mann Academy 13 Wando 11
Tennessee Hutchison 17 Houston 2
Texas (Division I) St. John’s 7 Lamar 5
Texas (Division II) St. Michael’s Academy 17 St. Agnes Academy 6
Utah (Division I) Park City 11 Riverton 8
Utah (Division II) Lehi 7 Pleasant Grove 6
Vermont (Division 1) South Burlington 14 Burr & Burton 4
Vermont (Division 2) U-32 19 Chelsea 9
Virginia (Club) Cox 11 Midlothian 10
Virginia (VHSL 1A-5A) Woodgrove 15 Loudoun Valley 1
Virginia (VHSL 6A) Westfield 13 Oakton 11
Virginia (VISAA I) Bishop Ireton 9 St. Stephen�s & St. Agnes 7
Virginia (VISAA II) Foxcroft 18 Norfolk Collegiate 13
Washington Issaquah 11 Lake Sammamish 10
West Virginia University 9 George Washington 4
Wisconsin Arrowhead 5 Verona 4

2013 Girls’ HS State Champions

The table below contains the high school state and divisional champions and runners-up for 2013.  If you have additions or corrections, please send an e-mail to dan@laxpower.com with the specifics.

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Mountain Brook 12 Oak Mountain 11
Arizona (AGLA) Pinnacle 16 Desert Mountain 14
California (North Coast D-I) Carondelet 9 Amador Valley 7 (OT)
California (North Coast D-II) Acalanes 18 S.F. University 9
California (San Diego D1) Canyon Crest 9 Cathedral Catholic 8
California (San Diego D2) Del Norte 8 Valley Center 7
California (San Diego Open) La Costa Canyon 12 Coronado 5
California (Southern) Los Alamitos 19 Agoura 4
Colorado Cherry Creek 20 Centaurus 10
Connecticut (Class L) Darien 18 Greenwich 6
Connecticut (Class M) New Canaan 10 Wilton 6
Connecticut (Class S) Weston 13 Haddam-Killingworth 8
Delaware Cape Henlopen 12 Tower Hill 10
Florida FHSAA Vero Beach 17 Bartram Trail 3
Georgia A-AAAAA Westminster 15 McIntosh 7
Georgia AAAAAA Milton 10 Lassiter 7
Idaho Eagle 11 Boise 10 (OT)
Illinois Loyola Academy 16 Montini Catholic 5
Indiana Culver Academy 9 Carmel 8
Kentucky Sacred Heart 8 Kentucky Country Day 6
Maine (A) Cheverus 8 Massabesic 7
Maine (B) Waynflete 7 Yarmouth 4
Maryland (2A-1A) Winters Mill 8 Easton 7
Maryland (3A-2A) Marriotts Ridge 15 Century 5
Maryland (4A-3A) Broadneck 21 Sherwood 5
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 11 St. Paul’s School 8
Maryland (IAAM-B) Park School 15 Friends School 12
Maryland (IAAM-C) Indian Creek 9 Chapelgate Christian 6
Massachusetts (I) Notre Dame Academy 13 Longmeadow 10
Massachusetts (II) Norwell 20 Winchester 8
Michigan (Division I) Rockford 16 Bloomfield Hills Lahser 7
Michigan (Division II) East Grand Rapids 16 Livonia Ladywood 6
Minnesota (MSHSL) Blake School 14 Lakeville North 12
Minnesota (NSLA) Shakopee 9 St. Paul 8
Missouri MICDS 12 Ursuline 7
New England (Founders) Hotchkiss School
New England (ISL) St. Paul’s School
New Hampshire (Division I) Pinkerton Academy 12 Souhegan 10
New Hampshire (Division II) Portsmouth 14 Hanover 8
New Hampshire (Division III) Windham 21 Lebanon 12
New Jersey (NJSIAA) Moorestown 11 Shawnee 5
New Jersey (Prep A) Oak Knoll 16 Kent Place 8
New Jersey (Prep B) Montclair Kimberley 7 Morristown-Beard 6
New York (A) Farmingdale 8 Baldwinsville 5
New York (B) Christian Brothers Academy 14 Brighton 7
New York (C) Mount Sinai 15 Skaneateles 6
New York (NYSAISAA) Hackley School 15 Long Island Lutheran 13
North Carolina (NCHSAA) East Chapel Hill 15 Charlotte Catholic 13
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 11 Durham Academy 10 (OT)
Ohio (I) Upper Arlington 14 Sycamore 8
Ohio (II) New Albany 11 Worthington Kilbourne 10
Oregon West Linn 19 Lake Oswego 13
Pennsylvania (Independent) Episcopal Academy 19 Friends’ Central 10
Pennsylvania (PIAA) Harriton 8 Radnor 7 (OT)
Rhode Island (Division 1) Barrington 14 La Salle 10
Rhode Island (Division 2) Lincoln School 16 Portsmouth 15
Rhode Island (Division 3) Narragansett 10 Pilgrim 8
South Carolina SCHSL J.L. Mann 15 Bishop England 14
Tennessee Hutchison 12 Ensworth 6
Texas (Division I) St. John’s 15 Ursuline Academy 5
Texas (Division II) Kingwood 18 Flower Mound 6
Utah (Division I) Skyline 10 Park City 9
Utah (Division II) American Fork 11 Lehi 7
Vermont (Division 1) South Burlington 14 Middlebury 7
Vermont (Division 2) Rice Memorial 17 Burr & Burton 10
Virginia (Club) Midlothian 11 Atlee 6
Virginia (VHSL) James Madison 12 Langley 7
Virginia (VISAA I) St. Stephen’s & St. Agnes 19 Collegiate School 6
Virginia (VISAA II) Covenant 13 Foxcroft 11
Washington Lakeside 13 Lake Sammamish 7
West Virginia Morgantown 12 Fairmont 9
Wisconsin Brookfield 14 Waunakee 8

2012 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Vestavia 13 Oak Mountain 8
Arizona (Division 1) Pinnacle 9 Horizon 7
Arizona (Division 2) Xavier 17 Desert Mountain 9
California (North Coast D1) Carondelet 21 Amador Valley 12
California (North Coast D2) Marin Catholic 16 Miramonte 10
California (San Diego D1) La Costa Canyon 11 Poway 6
California (San Diego D2) Coronado 15 Canyon Crest 3
California (Southern) Los Alamitos 19 Palos Verdes 9
Colorado Air Academy 14 Cherry Creek 8
Connecticut (Class L) Greenwich 9 Cheshire 8
Connecticut (Class M) New Canaan 17 Wilton 9
Connecticut (Class S) Northwest Catholic 12 Granby 10
Delaware Cape Henlopen 17 St. Andrew’s 10
Florida FHSAA Vero Beach 22 Bishop Moore 6
Georgia A-AAAA Westminster School 10 McIntosh 9 (OT)
Georgia AAAAA Milton 18 Roswell 4
Idaho Eagle 15 Centennial 9
Illinois Loyola Academy 11 New Trier 7
Indiana Carmel 12 Culver 11 (OT)
Kentucky (Division I) Kentucky Country Day 12 Sacred Heart 7
Kentucky (Division II) Eastern 10 Oldham County 4
Maine (A) Scarborough 10 Brunswick 9
Maine (B) Waynflete 16 Freeport 5
Maryland (2A-1A) Fallston 13 Winters Mill 9
Maryland (3A-2A) Century 12 Queen Anne’s 9
Maryland (4A-3A) Severna Park 13 Westminster 6
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 12 Maryvale Prep 11
Maryland (IAAM-B) Friends’ School 16 Park School 7
Maryland (IAAM-C) Chapelgate Christian 15 St. Timothy’s 13
Massachusetts (I) Westwood 20 Algonquin 6
Massachusetts (II) Medfield 10 Winchester 9
Michigan (1) Birmingham United 12 Hartland 11 (OT)
Michigan (2) East Grand Rapids 17 Okemos 6
Minnesota (MSHSL) Blake School 11 Eden Prairie 10
Minnesota (NSLA) Shakopee 14 Delano 12
Missouri John Burroughs 15 MICDS 5
Montana Garden City 8 Bozeman 3
New England (Founders) Loomis Chaffee
New England (ISL) Thayer Academy
New Hampshire (Division I) Concord 17 Souhegan 6
New Hampshire (Division II) Merrimack 16 Bishop Guertin 12
New Hampshire (Division III) Windham 15 Kearsarge 10
New Jersey (NJSIAA) Moorestown 12 Chatham 11
New Jersey (Prep A) Oak Knoll 15 Peddie School 9
New Jersey (Prep B) Montclair Kimberly 22 Newark Academy 10
New York (A) West Genesee 9 Penfield 5
New York (B) Garden City 13 Canandaigua Academy 8
New York (C) Shoreham-Wading River 11 Honeoye Falls-Lima 9
New York (NYSAISAA) Hackley School 13 Holy Child 6
North Carolina (NCHSAA) Green Hope 17 Charlotte Catholic 6
North Carolina (NCISAA) Ravenscroft 16 Charlotte Country Day 6
Ohio (Club) Anderson 9 Lebanon 8 (OT)
Ohio (I) Medina 10 Upper Arlington 9
Ohio (II) Hathaway Brown 17 New Albany 13
Oregon Lake Oswego 15 West Linn 13
Pennsylvania (Independent) Episcopal Academy 9 Notre Dame Academy 7
Pennsylvania (PIAA) Garnet Valley 10 Strath Haven 9 OT
Rhode Island (Division 1) Moses Brown 14 Barrington 10
Rhode Island (Division 2) Cumberland 12 Tiverton 10
South Carolina Fort Mill 12 J.L. Mann 11 (OT)
Tennessee Hutchison 20 Ensworth 8
Texas (Division I) Hockaday 19 St. John’s 18 (OT)
Texas (Division II) Lamar 18 Plano 6
Utah (Division I) Bingham 12 Park City 11 (2OT)
Utah (Division II) Timpanogos 9 Viewmont 8
Vermont (Division 1) South Burlington 14 Middlebury Union 11
Vermont (Division 2) Rice Memorial 13 BFA-St. Albans 11
Virginia (Club) Midlothian 13 Williamsburg 5
Virginia (VHSL) Oakton 12 Langley 7
Virginia (VISAA I) St. Stephen’s & St. Agnes 15 Bishop Ireton 4
Virginia (VISAA II) Cape Henry 14 Highland 3
Washington Bainbridge 13 Lake Sammamish 11
West Virginia Fairmont 11 Morgantown 9
Wisconsin Brookfield 14 Verona 6

2011 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Vestavia Hills 7 Oak Mountain 5
Arizona (Division 1) Chaparral 14 Horizon 13 (OT)
Arizona (Division 2) Notre Dame Prep 7 Desert Vista 5
California (North Coast D1) Carondelet 15 Foothill 9
California (North Coast D2) Acalanes 12 Marin Catholic 10
California (San Diego D1) Torrey Pines 18 Rancho Bernardo 5
California (San Diego D2) Coronado 13 Cathedral Catholic 3
California (Southern) Los Alamitos 19 Redondo Union 5
Colorado Cherry Creek 16 Air Academy 11
Connecticut (Class L) Greenwich 12 Glastonbury 10
Connecticut (Class M) Darien 15 Daniel Hand 5
Connecticut (Class S) Weston 8 Granby Memorial 7
Delaware Cape Henlopen 12 St. Andrew’s School 6
Florida FHSAA Vero Beach 20 Winter Springs 3
Florida SFIA (Club) Stoneman-Douglas 18 Tampa Catholic 9
Georgia A-AAAA Westminster 19 Holy Innocents’ 6
Georgia AAAAA Milton 25 Roswell 6
Idaho Bishop Kelly 15 Centennial 13
Illinois Loyola Academy 15 Hinsdale Central 3
Indiana Carmel 17 Culver Academy 7
Kentucky Sacred Heart 13 Kentucky Country Day 11 (OT)
Maine (A) Scarborough 13 Brunswick 11
Maine (B) Yarmouth 9 Waynflete 8
Maryland (2A-1A) Winters Mill 13 Loch Raven 2
Maryland (3A-2A) Marriotts Ridge 8 Century 4
Maryland (4A-3A) Severna Park 14 Westminster 7
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 18 Roland Park Country Day 17
Maryland (IAAM-B) Mercy 13 Friends School 7
Maryland (IAAM-C) Baltimore Lutheran 14 St. Timothy’s 6
Massachusetts (I) Westwood 15 Longmeadow 9
Massachusetts (II) Hopkinton 18 Winchester 15
Michigan (1) Brighton 17 Ann Arbor Pioneer 15 (OT)
Michigan (2) Grand Rapids Catholic Central 17 Academy of the Sacred Heart 16
Minnesota (MSHSL) Blake School 11 Eden Prairie 9
Minnesota (NSLA) Shakopee 14 Monticello 11
Missouri John Burroughs 15 Ursuline Academy 14
New England (Founders) Hotchkiss School & Loomis Chaffee School
New England (ISL) Noble & Greenough
New Hampshire (Division I) Londonderry 10 Concord 9
New Hampshire (Division II) Portsmouth 19 Merrimack 14
New Hampshire (Division III) Plymouth 14 Kingswood 9
New Jersey (NJSIAA) Ridgewood 10 Moorestown 9
New Jersey (Prep A) Oak Knoll 15 Peddie School 13
New Jersey (Prep B) Montclair Kimberly Academy 13 Morristown-Beard 11
New York (A) Northport 11 Pittsford 10 (OT)
New York (B) Garden City 12 Brighton 6
New York (C) Christian Brothers-Syracuse 9 Mt. Sinai 8
New York (NYSAISAA) Riverdale 13 Poly Prep 11
North Carolina (NCHSAA) Apex 24 Myers Park 3
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 20 Durham Academy 9
Ohio (Club) Anderson 13 North Canton 3
Ohio (I) Medina 14 Upper Arlington 13 (OT)
Ohio (II) Columbus Academy 13 Hathaway Brown 11
Oregon Lake Oswego 10 Oregon City 8
Pennsylvania (PIAA) Garnet Valley 17 Downingtown East 14
Rhode Island (Division 1) North Kingston 10 Barrington 4
Rhode Island (Division 2) Tiverton 12 Lincoln 8
South Carolina Wando 15 Riverside 13
Tennessee Hutchison 8 Harpeth Hall 7
Texas (Division I) St. John’s 11 Cy-Fair 10
Texas (Division II) St. Agnes 23 Southlake 11
Utah (Division I) Alta 12 Bingham 6
Utah (Division II) Waterford 7 Viewmont 5
Vermont (Division 1) South Burlington 12 Middlebury Union 10
Vermont (Division 2) Chelsea 16 Oxbow Union 10
Virginia (VHSL) James Madison 20 Oakton 11
Virginia (VISAA I) St. Stephen�s & St. Agnes 18 Collegiate School 2
Virginia (VISAA II) St. Anne�s-Belfield 19 Cape Henry Collegiate 6
Washington (Division 1) Bainbridge 16 Lakeside 8
Washington (Division 2) Bellevue East 17 Overlake 16 (OT)
West Virginia Fairmont 13 Buckhannon-Upshur 5
Wisconsin Arrowhead 9 Verona 3

2010 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Vestavia 13 Oak Mountain 9
Arizona (Division 1) Chaparral 21 Horizon 4
Arizona (Division 2) Horizon II 14 Desert Vista 11
California (North Coast) Monte Vista 6 Amador Valley 5
California (San Diego) Torrey Pines 9 Coronado 8
California (Southern) Los Alamitos 24 Redondo Union 7
Colorado Cherry Creek 18 Denver East 8
Connecticut (Division I) New Canaan 10 Greenwich 9
Connecticut (Division II) Fairfield Ludlowe 15 Staples 9
Delaware Cape Henlopen 12 Saint Mark’s 7
Florida FHSAA Vero Beach 10 Lake Brantley 9
Georgia A-AAAA Westminster 22 West Forsyth 9
Georgia AAAAA Milton 14 Lassiter 4
Idaho Bishop Kelly 13 Eagle 8
Illinois Loyola Academy 18 New Trier 11
Indiana Zionsville 10 Culver Academy 9
Kentucky Kentucky Country Day 5 Collegiate 2
Maine (A) Scarborough 11 Mt. Ararat 7
Maine (B) North Yarmouth Academy 7 Waynflete 3
Maryland (2A-1A) Winters Mill 19 Loch Raven 8
Maryland (3A-2A) Century 14 North Harford 7
Maryland (4A-3A) South River 12 C. Milton Wright 10
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 17 Notre Dame Prep 8
Maryland (IAAM-B) Park School 15 Friends School 9
Maryland (IAAM-C) St. John�s Catholic Prep 9 St. Timothy’s 7
Massachusetts (I) Framingham 8 Longmeadow 7
Massachusetts (II) Norwell 15 Winchester 10
Michigan (1) Rockford 19 Brighton 11
Michigan (2) Okemos 20 Flint Powers Catholic 6
Minnesota (MSHSL) Blake School 11 Eden Prairie 10
Minnesota (NSLA) Monticello 16 Buffalo 9
Missouri Nerinx Hall 11 Ursuline Academy 8
New England (Founders) Loomis Chaffee School
New England (ISL) Thayer Academy
New Hampshire (Division I) Londonderry 8 Pinkerton Academy 3
New Hampshire (Division II) Bishop Guertin 10 Portsmouth 9
New Hampshire (Division III) Hollis-Brookline 10 Kearsarge 4
New Jersey (NJSIAA) Ridgewood 7 Mendham 6
New Jersey (Prep A) Peddie School 11 Princeton Country Day 9
New Jersey (Prep B) Morristown-Beard 12 Stuart Country Day 11
New York (A) Farmingdale 6 Lakeland-Panas 5
New York (B) Garden City 20 Fox Lane 10
New York (C) Shoreham-Wading River 10 Carthage 9
New York (NYSAISAA) Portledge School 10 Hackley School 6
North Carolina (NCHSAA) Charlotte Catholic 12 Hoggard 11
North Carolina (NCISAA) Charlotte Country Day 14 Ravenscroft School 12
Ohio (Club) Anderson 14 North Canton Hoover 8
Ohio (I) Medina 15 Upper Arlington 9
Ohio (II) Hathaway Brown 14 Chagrin Falls 5
Oregon Oregon City 15 Wilson 6
Pennsylvania (PIAA) Radnor 14 Springfield (Delco) 7
Rhode Island (Div. I) Barrington 11 La Salle 9
Rhode Island (Div. II) Bay View 11 Mt. Hope 8
Rhode Island (Div. III) South Kingstown 15 East Providence 10
South Carolina Blythewood 14 Riverside 12
Tennessee St. George’s 11 Ensworth 10
Texas (Division I) St. John’s 12 Cy-Fair 6
Texas (Division II) Coppell 12 St. Agnes Academy 7
Utah (Division I) Alta 19 Riverton 3
Utah (Division II) Lone Peak 9 Cache Valley 8
Vermont (Division 1) Mt. Anthony Union 12 Middlebury Union 7
Vermont (Division 2) Burr & Burton 9 Chelsea 7
Virginia (VHSL) Western Albemarle 14 W.T. Woodson 13
Virginia (VISAA I) St. Stephen’s & St. Agnes 13 Collegiate School 12
Virginia (VISAA II) St. Anne’s-Belfield 20 Highland School 5
Washington (Division 1) Lakeside 15 Bainbridge Island 10
Washington (Division 2) Eastside Catholic 17 Kennedy Catholic 5
West Virginia Fairmont 16 Buckhannon-Upshur 6
Wisconsin Arrowhead 13 Verona 5

2009 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Alabama Vestavia Hills 8 Mountain Brook 5
Arizona (Division 1) Pinnacle 14 Chaparral 8
Arizona (Division 2) Xavier 9 Phoenix Country Day 8
California (North Coast) Monte Vista-Danville 17 California HS 8
California (San Diego) La Costa Canyon 6 Torrey Pines 5
California (Southern) Los Alamitos 17 Cate School 11
Colorado Air Academy 17 Cherry Creek 14
Connecticut (Division I) Darien 10 New Canaan 5
Connecticut (Division II) Immaculate 10 St. Bernard 4
Delaware Cape Henlopen 11 St. Andrew�s School 7
Florida Vero Beach 16 Lake Brantley 7
Georgia Chattahoochee 9 Milton 7
Idaho Bishop Kelly 13 Eagle 9
Illinois Loyola Academy 8 New Trier 5
Indiana Culver Academy 6 Park Tudor 3
Kentucky Manual 10 Kentucky Country Day 7
Maine (A) Brunswick 13 Kennebunk 9
Maine (B) Waynflete 8 North Yarmouth Academy 5
Maryland (2A-1A) Century 25 Patterson Mill 9
Maryland (3A-2A) Fallston 16 Mt. Hebron 1
Maryland (4A-3A) Severna Park 7 Westminster 5
Maryland (IAAM-A) McDonogh School 13 Notre Dame Prep 10
Maryland (IAAM-B) Park School 12 Friends School 11
Maryland (IAAM-C) St. John’s Catholic Prep 14 Baltimore Lutheran 13
Maryland/DC/VA (WCAC) Good Counsel 12 Bishop Ireton 11 (OT)
Massachusetts (I) Westwood 11 Longmeadow 10
Massachusetts (II) Norwell 15 North Andover 6
Michigan (1) Birmingham Seaholm 13 Bloomfield Hills Marian 11
Michigan (2) Okemos 12 Flint Powers Catholic 6
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 10 Blake School 7
Minnesota (NSLA) Monticello 12 Buffalo 5
Missouri John Burroughs 6 Nerinx Hall 4
New England (Fairchester) Greenwich Academy 14 St. Luke’s School 8
New England (Founders) Loomis Chaffee School
New England (HVAL) Watkinson School 14 Chase Collegiate 13 (OT)
New England (ISL) Noble & Greenough
New Hampshire (Division I) Londonderry 9 Pinkerton 6
New Hampshire (Division II) Bow 13 Bishop Guertin 7
New Hampshire (Division III) Hollis-Brookline 11 Kearsarge 6
New Jersey (Group 1) Mountain Lakes 6 Shore Regional 3
New Jersey (Group 2) West Essex 12 Hopewell Valley 10
New Jersey (Group 3) Moorestown 12 Ridgewood 6
New Jersey (Group 4) Bridgewater-Raritan 19 Washington Township 13
New Jersey (NJSIAA State) Moorestown 11 Mountain Lakes 8
New Jersey (Prep A) Oak Knoll School 15 Peddie School 13
New Jersey (Prep B) Morristown-Beard 13 Stuart Country Day 10 (OT)
New York (A) Farmingdale 10 Guilderland 9
New York (B) Garden City 12 Yorktown 7
New York (C) Shoreham-Wading River 13 Honeoye Falls-Lima 11
New York (CHSAA) St. Mary’s 15 St. Dominic 5
New York (NYSAISAA) Hackley School 10 Portledge School 9 (OT)
North Carolina (ISAA) Durham Academy 12 Charlotte Country Day 8
North Carolina (NCHSWLA) Apex 13 Charlotte Catholic 12
Ohio (I) Sycamore 7 Upper Arlington 6
Ohio (II) New Albany 13 Hathaway Brown 8
Ohio (III) Anderson 9 Bexley 8
Oregon Oregon City 23 Lake Oswego 7
Pennsylvania (PIAA) Radnor 20 Strath Haven 10
Pennsylvania (WPIAL I) Peters Township 18 Upper St. Clair 15
Pennsylvania (WPIAL II) Quaker Valley 12 Shady Side Academy 11
Rhode Island (Div. I) Barrington 10 North Kingstown 9 (OT)
Rhode Island (Div. II) Prout School 13 St. Mary Academy-Bay View 9
Rhode Island (Div. III) South Kingstown 9 Warwick Veterans 6
South Carolina Blythewood 9 Greenville 6
Tennessee Ensworth 13 Hutchison School 6
Texas (Division I) Hockaday 15 St. John’s 6
Texas (Division II) Trinity 18 Bellaire 8
Utah (Division I) Alta 14 Murray 11
Utah (Division II) Brighton 10 Skyline 6 (OT)
Vermont (Division 1) Rutland 11 Mount Anthony Union 6
Vermont (Division 2) Chelsea 9 Burr & Burton 7
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 13 Bullis School 2
Virginia (LIS) Collegiate School 15 St. Anne’s-Belfield 6
Virginia (VHSL) Chantilly 13 Robinson 4
Virginia (VISAA I) St. Stephen’s & St. Agnes 18 Potomac School 6
Virginia (VISAA II) St. Anne’s-Belfield 15 Highland 11
Washington (A) Lakeside 14 Bainbridge Island 13 (2OT)
Washington (B) Mercer Island 14 Issaquah 8
West Virginia Fairmont 11 Morgantown 9
Wisconsin La Follette 13 Arrowhead 12

2008 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona (Division 1) Horizon 9 Pinnacle 8
Arizona (Division 2) Corona Del Sol 12 Dobson 4
California (North Coast) Amador Valley 19 Monte Vista 7
California (San Diego) La Costa Canyon 11 Coronado 10
California (Southern) St. Margaret’s 16 Palos Verdes 8
Colorado Cherry Creek 15 Heritage-Littleton 12
Connecticut (Division I) Darien 20 Wilton 7
Connecticut (Division II) Danbury 18 Suffield 10
Delaware Tower Hill School 8 St. Andrew’s School 2
Florida Vero Beach 18 Park Vista 2
Georgia Milton 8 Westminster School 5
Illinois New Trier 11 Loyola Academy 7
Indiana Culver Academy 14 Park Tudor 7
Kentucky Kentucky Country Day 8 DuPont Manual 7
Maine (A) Brunswick 15 Kennebunk 11
Maine (B) Waynflete School 12 North Yarmouth Academy 8
Maryland (2A-1A) Glenelg 17 Loch Raven 11
Maryland (3A-2A) Winters Mill 14 Towson 13
Maryland (4A-3A) Severna Park 17 Catonsville 6
Maryland (IAAM-A) John Carroll 11 McDonogh School 6
Maryland (IAAM-B) Garrison Forest 13 Park School 10
Maryland (IAAM-C) St. Vincent Pallotti 12 Baltimore Lutheran 10
Maryland/DC/VA (WCAC) Good Counsel 11 Bishop Ireton 8
Massachusetts (1) Westwood 10 Longmeadow 7
Massachusetts (2) Winchester 9 Norwell 8
Michigan (1) Birmingham Unified 8 South Lyon 6
Michigan (2) Flint Powers Catholic 12 Academy of the Sacred Heart 11 (OT)
Minnesota (MSHSL) Blake School 11 Eden Prairie 10 (OT)
Minnesota (NSLA) Monticello 11 Rochester Renegades 7
Missouri MICDS 11 Nerinx Hall 5
New England (Fairchester) Greenwich Academy 15 Convent of the Sacred Heart 6
New England (Founders) Loomis Chaffee School
New England (ISL) Noble & Greenough
New Hampshire (Division I) Souhegan 15 Londonderry 7
New Hampshire (Division II) Hanover 12 Bow 9
New Hampshire (Division III) Portsmouth 13 St. Thomas Aquinas 11
New Jersey (Group 1) Chatham 10 Shore Regional 7
New Jersey (Group 2) West Morris Mendham 8 Hopewell Valley 7
New Jersey (Group 3) Moorestown 20 West Morris Central 3
New Jersey (Group 4) Cherokee 13 Bridgewater-Raritan 12 (OT)
New Jersey (NJSIAA State) Moorestown 16 Chatham 9
New Jersey (Prep A) Oak Knoll School 13 Peddie School 10
New Jersey (Prep B) Stuart Country Day 16 Rutgers Prep 8
New York (A) West Genesee 13 Farmingdale 12
New York (B) Garden City 12 Brighton 10 (OT)
New York (C) Shoreham-Wading River 21 Skaneateles 5
New York (CHSAA) St. Anthony’s 14 Sacred Heart Academy 10
New York (NYSAISAA) Hackley School 9 Fieldston School 8
North Carolina Apex 19 Charlotte Catholic 13
Ohio (Club) Anderson 15 Bishop Watterson 5
Ohio (I) Upper Arlington 14 Sycamore 8
Ohio (II) New Albany 21 Lakota West 2
Oregon St. Mary’s 16 Lake Oswego 10
Pennsylvania (AA) Springfield (Delco) 13 Great Valley 11
Pennsylvania (AAA) Radnor 15 Bayard Rustin 11
Pennsylvania (WPIAL) Peters Township 10 Mt. Lebanon 5
Rhode Island (Div. 1) Moses Brown School 14 Barrington 9
Rhode Island (Div. 2) Mt. Hope 11 Cranston West 7
Rhode Island (Div. 2A) Scituate 8 St. Mary Academy-Bay View 6
South Carolina Riverside 21 Bluffton 17
Tennessee Harpeth Hall 15 Hutchison School 9
Texas (Division I) Hockaday School 13 St. John’s 12 (OT)
Texas (Division II) Ursuline Academy 11 C.E. Byrd 8
Utah Murray 10 Park City 9 (2OT)
Vermont (Division 1) Middlebury Union 10 Mount Mansfield Union 5
Vermont (Division 2) Burr & Burton Academy 11 Chelsea 10
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 16 Georgetown Visitation 8
Virginia (LIS) Collegiate School 12 St. Anne’s-Belfield 3
Virginia (VHSL) Oakton 20 Chantilly 11
Virginia (VIS I) St. Stephen’s & St. Agnes 22 Collegiate School 12
Virginia (VIS II) Potomac School 18 Cape Henry Collegiate 11
Washington (A) Lakeside 9 Bainbridge Island 8
Washington (B) Snohomish 13 Bellevue 3
West Virginia Fairmont 12 University 10 (OT)
Wisconsin Arrowhead 19 Madison Westside 7

2007 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Horizon 16 Xavier College Prep 7
California (North Coast) California 12 Amador Valley 11
California (San Diego) La Costa Canyon 9 Poway 7
Colorado Cherry Creek 14 Kent Denver 13 (OT)
Connecticut (Division I) Darien 17 Wilton 11
Connecticut (Division II) Brookfield 13 Brien McMahon 12
Delaware Tower Hill 15 St. Andrew’s 9
Florida Vero Beach 19 Lake Brantley 10
Georgia Milton 9 Northview 7
Illinois Hinsdale Central 13 Loyola Academy 12
Indiana Culver Academy 13 Park Tudor 6
Kentucky Collegiate 8 Kentucky Country Day 6
Maine (A) Massabesic 9 Brunswick 7
Maine (B) Yarmouth 7 Kennebunk 5
Maryland (2A-1A) Century 15 Pikesville 5
Maryland (3A-2A) Mt. Hebron 7 North Harford 6
Maryland (4A-3A) Severna Park 13 Dulaney 9
Maryland (IAAM-A) John Carroll 10 Severn 9 (OT)
Maryland (IAAM-B) Friends 16 Garrison Forest 9
Maryland (IAAM-C) Baltimore Lutheran 9 Catholic 8
Maryland/DC/VA (WCAC) Good Counsel 11 Holy Cross 10 (2OT)
Massachusetts (1) Framingham 8 Longmeadow 7
Massachusetts (2) Duxbury 16 Winchester 13
Michigan (1) Birmingham Unified 16 Ann Arbor Pioneer 2
Michigan (2) Academy of the Sacred Heart 15 Okemos 8
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 13 Blake School 5
Minnesota (NSLA) Monticello 8 Rochester 7
Missouri MICDS 8 Nerinx Hall 3
New England (Fairchester) Greenwich Academy 21 Convent-Sacred Heart 12
New England (Founders) Hotchkiss School
New England (ISL) Noble & Greenough
New England (WNEPSWLA A) Greenwich Academy
New England (WNEPSWLA B) Williston-Northampton and The Gunnery
New England (WNEPSWLA C) St. Luke’s School
New Hampshire (Division I) Nashua South 10 Souhegan 7
New Hampshire (Division II) Bow 17 Hanover 16
New Hampshire (Division III) Portsmouth 10 Hollis/Brookline 8
New Jersey (Group 1) Shore Regional 9 Mountain Lakes 7
New Jersey (Group 2) West Morris Mendham 17 Hopewell Valley 4
New Jersey (Group 3) Moorestown 20 West Morris Central 4
New Jersey (Group 4) Lenape 11 Montclair 7
New Jersey (NJSIAA State) Moorestown 16 West Morris Mendham 6
New Jersey (Prep A) Oak Knoll School 16 Princeton Day School 9
New Jersey (Prep B) Stuart Country Day 13 Rutgers Prep 2
New York (A) West Genesee 8 Farmingdale 4
New York (B) Garden City 16 Carthage 8
New York (C) Shoreham-Wading River 11 Skaneateles 9
New York (CHSAA) Sacred Heart 15 St. Anthony’s 13
North Carolina Apex 9 East Chapel Hill 5
Ohio (Club) Revere 14 Watterson 11
Ohio (I) Sycamore 9 Upper Arlington 7
Ohio (II) New Albany 7 Summit Country Day 5
Oregon St. Mary�s Academy 15 Oregon City 11 (OT)
Pennsylvania (AA) Springfield (Delco) 16 Strath Haven 8
Pennsylvania (AAA) West Chester East 12 Ridley 10
Pennsylvania (WPIAL) Peters Township 14 Mt. Lebanon 9
Rhode Island (Div. 1) Barrington 16 North Kingstown 4
Rhode Island (Div. 2) Cumberland 14 Bay View 8
Rhode Island (Div. 2A) Prout 6 Cranston West 5
South Carolina J.L. Mann 10 Eastside 8
Tennessee Hutchison School 8 Harpeth Hall 4
Texas (Division I) St. John’s 10 Cy-Fair 9 (OT)
Texas (Division II) Trinity Kingwood
Utah Jordan 10 Alta 8
Vermont (Division 1) South Burlington 14 Middlebury Union 9
Vermont (Division 2) Burr & Burton Academy 16 Chelsea 4
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 16 Holton-Arms School 7
Virginia (LIS) Collegiate School 22 St. Catherine’s 12
Virginia (VHSL) Oakton 12 W.T. Woodson 10
Virginia (VIS I) St. Stephen’s & St. Agnes 14 Collegiate School 6
Virginia (VIS II) Cape Henry Collegiate 15 Potomac School 13
Washington (A) Lakeside 10 Bainbridge 6
Washington (B) Tacoma 18 Lakeside B 10
Wisconsin Arrowhead 16 Verona 9

2006 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Horizon 11 Chaparral 10
Colorado Cherry Creek 9 Kent Denver 7
Connecticut (Division I) Wilton 9 Darien 8
Connecticut (Division II) East Lyme 7 Amity 3
Delaware Tower Hill School 19 St. Mark’s 8
Florida Vero Beach 7 Lake Brantley 6
Georgia Milton 15 Westminster 10
Illinois Loyola Academy 13 Lake Forest 8
Indiana Park Tudor 9 Penn 4
Kentucky Manual 22 Kentucky Country Day 14
Maine (A) Scarborough 13 Brunswick 12
Maine (B) Yarmouth 12 Waynflete 5
Maryland (IAAM-A) St. Paul’s 10 McDonogh 7
Maryland (IAAM-B) Park School 10 Garrison Forest 9
Maryland (IAAM-C) Baltimore Lutheran 11 Catholic 10 (2OT)
Maryland (4A-3A) Dulaney 11 Severna Park 9
Maryland (3A-2A) Mount Hebron 16 Stephen Decatur 0
Maryland (2A-1A) Century 16 Pikesville 6
Maryland/DC/VA (WCAC) Good Counsel 16 Bishop Ireton 6
Massachusetts (1) Framingham 13 Longmeadow 12 (OT)
Massachusetts (2) Norwell 9 Winchester 6
Michigan (1) Grosse Pointe South 10 Troy Athens 8
Michigan (2) Sacred Heart 9 Flint Powers Catholic 5
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 12 Totino Grace 7
Minnesota (NSLA) North Suburban White 13 Maple Grove 3
Missouri MICDS 13 Ursuline Academy 9
New England (CT/Founders)
New England (Fairchester)
New England (ISL)
New England (Lakes Region)
New Hampshire (Division I) Concord 11 Nashua 4
New Hampshire (Division II) Winnacunnet 12 Bow 3
New Hampshire (Division III) Con-Val 16 Portsmouth 14
New Jersey (State) Moorestown 20 Shore Regional 4
New Jersey (A) Moorestown 12 West Morris Mendham 6
New Jersey (B) Shore Regional 16 West Essex 8
New Jersey (Prep A) Oak Knoll School 11 Princeton Country Day 9 (OT)
New Jersey (Prep B) Stuart Country Day 10 Rutgers Prep 7
New York (A) Yorktown 8 Fayetteville-Manlius 7
New York (B) Garden City 8 Brighton 4
New York (C) Skaneateles 6 Penn Yan Academy 5
New York (CHSAA) St. Anthony’s 8 Holy Trinity 7
North Carolina Green Hope 11 North Mecklenburg 9
Ohio (I) Cleveland Heights 9 Columbus Academy 4
Ohio (II) Walsh Jesuit 5 Stow-Munroe Falls 4
Oregon Lake Oswego 13 Lincoln 12
Pennsylvania (AAA) Conestoga 10 West Chester East 9
Pennsylvania (AA) Springfield (DelCo) 8 Unionville 3
Pennsylvania (WPIAL) Mt. Lebanon 10 Peters Township 7
Rhode Island (I) Barrington 18 La Salle 5
Rhode Island (II) East Greenwich 11 Prout School 10
South Carolina J.L. Mann 8 Eastside 7
Tennessee Harpeth Hall 10 Ravenwood 6
Texas (Division I) St. John’s 6 CyFair 5
Texas (Division II) Kingwood 9 Lamar 6
Utah Jordan 10 Woods Cross 6
Vermont (Division 1) Middlebury Union 14 South Burlington 7
Vermont (Division 2) Union-32 12 Montpelier 2
Virginia (VSHL) Oakton 9 James Robinson 5
Virginia (VIS I) Episcopal 13 Collegiate School 12
Virginia (VIS II) Potomac School 13 Cape Henry Collegiate 9
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 18 Stone Ridge 6
Virginia (LIS) Collegiate School 10 St. Anne’s-Belfield 8
Washington (A) Lakeside 11 Bainbridge 9
Washington (B) Roosevelt 12 Tacoma 11

2005 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Chaparral 5 Horizon 4
Colorado Kent Denver 10 Cherry Creek 8
Connecticut (Division I) Greenwich 11 Wilton 9
Connecticut (Division II) New Fairfield 11 Somers 5
Delaware St. Andrew’s 14 Cape Henlopen 9
Florida Lake Brantley 17 St. Andrew’s 8
Georgia Milton 12 Westminster 6
Illinois Loyola 15 Lake Forest 8
Indiana Zionsville 12 Penn 11
Kentucky Manual 10 Sacred Heart 5
Maine Waynflete 5 North Yarmouth Academy 4 (2 OT)
Maryland (IAAM-A1) St. Mary’s 7 Severn 6
Maryland (IAAM-A2) McDonogh 11 Friends 10
Maryland (IAAM-B) Glenelg Country 9 Inst. of Notre Dame 8
Maryland (2A-1A) Glenelg 11 Century 10
Maryland (3A-2A) Mt. Hebron 11 Urbana 5
Maryland (4A-3A) Dulaney 9 Broadneck 4
Maryland/DC/VA (WCAC) Good Counsel 12 Paul VI 9
Massachusetts (1) Westwood 17 Longmeadow 11
Massachusetts (2) Norwell 19 Winchester 6
Michigan (1) Grosse Pointe South 13 Troy Athens 9
Michigan (2) Sacred Heart 10 Detroit Country Day 9
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 11 Blake 4
Minnesota (NSLA) Kennedy 11 Edina 6
Missouri MICDS 9 Parkway West 7
New England (CT/Founders) Loomis Chaffee Taft School
New England (Fairchester) Greenwich Academy 8 Sacred Heart 5
New England (ISL) Brooks School Groton School
New England (Lakes Region)
New Hampshire (Division I) Concord 4 Pinkerton 3
New Hampshire (Division II) Bow 18 Hanover 14
New Hampshire (Division III) Con-Val 13 Derryfield 12 (OT)
New Jersey (State) Moorestown 9 Oak Knoll School 8
New Jersey (A) Moorestown 15 Mendham 7
New Jersey (B) Oak Knoll 14 Shore Regional 3
New York (A) Fayetteville-Manlius 16 Bethlehem 7
New York (B) Brighton 11 Garden City 8
New York (C) Skaneateles 14 Manhasset 4
New York (Nassau-Suffolk Catholic) St. Anthony’s 11 Holy Trinity 10
North Carolina Green Hope 14 East Chapel Hill 7
Ohio (I) Upper Arlington 12 Cleveland Heights 7
Ohio (II) Olentangy 14 Mason 13
Oregon Lake Oswego 12 Lincoln 11
Pennsylvania (AAA) Conestoga 7 Radnor 4
Pennsylvania (AA) Great Valley 10 Unionville 4
Pennsylvania (WPIAL) Mt. Lebanon 15 Peters Township 4
Rhode Island (I) Barrington 15 Portsmouth 11
Rhode Island (II) Narraganset 16 Mt. Hope 13
South Carolina Ridge View 9 Bluffton 3
Tennessee Harpeth Hall 8 Ravenwood 5
Texas (Division I) St. John’s 10 Episcopal School of Dallas 1
Texas (Division II) Lamar 11 Ursuline 6
Utah Jordan 18 Bingham 9
Vermont (Division 1) Champlain Valley Union 10 South Burlington 9 (OT)
Vermont (Division 2) Chelsea 20 Burr & Burton Academy 15
Virginia (AA) Rockbridge County 9 Western Albemarle 8
Virginia (Public) W.T. Woodson 20 Albemarle 4
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 15 Georgetown Visitation 10
Virginia (LIS) Collegiate School 13 St. Catherine�s 11
Washington (A) Bainbridge 11 Lakeside 10
Washington (B) Snohomish 11 Lake Sammamish 9
West Virginia Morgantown 11 University 8

2004 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Xavier College Prep 6 Gilbert 5
Colorado Cherry Creek 20 Air Academy 8
Connecticut (Division I) Wilton 9 Darien 7
Connecticut (Division II) Joel Barlow 8 Mazuk 4
Delaware St. Andrew’s 20 Caesar Rodney 5
Florida Wellington 9 Lake Brantley 8
Georgia Lovett 7, Westminster 7 (no OT played)
Illinois Lake Forest 10 Loyola Academy 8
Indiana Culver Academy 6 Park Tudor 1
Kentucky Manual 9 Oldham County 6
Maine Waynflete 9 North Yarmouth Academy 6
Maryland (IAAM-A) St. Paul’s School for Girls 5 Roland Park Country Day 4
Maryland (IAAM-B) Friends School 9 Archbishop Spalding 5
Maryland (IAAM-C) Glenelg Country School 13 Oldfields School 9
Maryland (2A-1A) Century 15 Southern AA 7
Maryland (3A-2A) Mt. Hebron 20 Catonsville 4
Maryland (4A-3A) C. Milton Wright 19 Westminster 6
Maryland/DC/VA (WCAC) Good Counsel 12 Holy Cross 8
Massachusetts (State) Longmeadow 17 Westwood 11
Massachusetts (MIAA North) Framingham 19 Peabody 10
Massachusetts (MIAA Central) Algonquin 8 Shrewsbury 7
Massachusetts (MIAA South) Westwood 15 Wellesley 3
Massachusetts (MIAA West) Longmeadow 13 Minnechaug 4
Michigan (Class A) Grosse Point South 18 Marian 11
Michigan (Class B) Mercy 7 Grand Blanc 6
Michigan (Class C) Swartz Creek 12 Ladywood 10
Minnesota (MSHSL) Eden Prairie 10 Blake School 6
Minnesota (NSLA) Kennedy 7 Cooper 4
Missouri MICDS 10 Ursuline Academy 9
New England (CT/Founders) Loomis Chafee Hotchkiss
New England (Fairchester) Greenwich Academy 12 Convent of the Sacred Heart 10
New England (ISL) Brooks School Middlesex
New England (Lakes Region) Holderness School
New Hampshire (Division I) Pinkerton 7 Concord 6
New Hampshire (Division II) Bishop Brady 10 Bow 7
New Jersey Moorestown 11 Holy Cross 3
New York (I) Fayetteville-Manlius 13 Brighton 7
New York (II) Penn Yan Academy 7 Corning East 6
New York (Nassau-Suffolk Catholic) Holy Trinity 14 St. Anthony’s 12
North Carolina East Chapel Hill 13 Chapel Hill 12
Ohio Upper Arlington 16 Shaker Heights 9
Oregon Sunset 9 West Linn/Wilsonville 7
Pennsylvania (AAA) Conestoga 13 Ridley 7
Pennsylvania (AA) Springfield(Delco) 11 Great Valley 10
Pennsylvania (WPIAL) Mt. Lebanon 14 Sewickley 9
Rhode Island Barrington 10 North Kingstown 8
South Carolina Hilton Head 13 Ridgeview 4
Tennessee Harpeth Hall 8 Ravenwood 6
Texas Cy-Fair 10 Hockaday School 6
Utah Jordan 7 Bingham 5
Vermont (Division 1) Middlebury Union 9 Champlain Valley Union 8
Vermont (Division 2) Mount Mansfield Union 16 Chelsea 6
Virginia (AA) Charlottesville 9 Rockbridge 7
Virginia (Public) W.T. Woodson 20 Albermarle 4
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 19 National Cathedral 4
Virginia (LIS) St Anne’s Belfield 11 Collegiate School 8
Washington (A) Bainbridge Island A 16 Mercer Island 6
Washington (B) Kitsap 17 Bainbridge Island B 6
West Virginia Morgantown 7 University HS 5

2003 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Phoenix Country Day 8 Xavier College Prep 6
Colorado Cherry Creek 19 Kent Denver 8
Connecticut (Division I) Darien 8 Wilton 6
Connecticut (Division II) Fairfield 13 Hamden 10
Delaware St. Andrews 12 Tower Hill 6
Florida Lake Brantley 12 St. Edwards 10
Georgia Lovett 10 North Springs 5
Illinois Loyola Academy 10 Lake Forest 8 (OT)
Indiana Culver Academy 7 Park Tudor 3
Kentucky Oldham 10 Manual 5
Maine Waynflete 7 Brunswick 5
Maryland (IAAM-A) Notre Dame Prep 10 St. Mary’s 6
Maryland (IAAM-B) Archbishop Spalding 9 Friends 7
Maryland (IAAM-C) Glenelg Country 8 St. Timothy’s 5
Maryland (2A-1A) Hereford 14 Century 9
Maryland (3A-2A) Mt. Hebron 18 Annapolis 6
Maryland (4A-3A) Broadneck 9 C. Milton Wright 8 (2 OT)
Massachusetts (state) Westwood 9 Longmeadow 8
Massachusetts (MIAA North) Winchester 10 Framingham 7
Massachusetts (MIAA Central) Algonquin 15 Westboro 14 (2 OT)
Massachusetts (MIAA South) Westwood 22 Needham 6
Massachusetts (MIAA West) Longmeadow 14 Northampton 5
Michigan (Class A) Grosse Pointe South 9 Birmingham Unified 6
Michigan (Class B) Powers Catholic 9 Farmington United 6
Michigan (Class C) Ladywood 15 Swartz Creek 5
Minnesota Totino Grace 12 Eden Prairie 6
Minnesota (Club) Bloomington Kennedy 7 Edina 3
Missouri Ursuline Academy 8 MICDS 7
New England (CT/Founders)
New England (Fairchester) Convent of the Sacred Heart 13 Greenwich Academy 10
New England (Ind./EIL) Phillips Academy (Andover)
New England (ISL) Middlesex School
New England (Lakes Region)
New England (RI/SENE) Lincoln School 8 Moses Brown 2
New Hampshire (Division I) Souhegan 10 Nashua 7
New Hampshire (Division II) Bow 14 Hanover 8
New Jersey Moorestown 15 West Essex 1
New York (A) West Genesee 12 Bethlehem 11 (OT)
New York (B) Manhasset 12 East Rochester 9 (OT)
New York (Nassau-Suffolk Catholic) St. Anthony’s 14 Trinity 10
North Carolina East Chapel Hill 10 Greensboro Grimsley 3
Ohio Shaker Heights 12 Upper Arlington 4
Oregon West Linn/Wilsonville 13 Lake Oswego 7
Pennsylvania (AAA) Radnor 8 Conestoga 5
Pennsylvania (AA) Springfield (Delco) 9 Unionville 8
Pennsylvania (WPSLA) Mt. Lebanon 12 Sewickley Academy 7
Rhode Island Barrington 18 North Kingstown 10
South Carolina Hilton Head 10 Ridge View 4
Tennessee Father Ryan 10 Harpeth Hall 7
Texas Cy-Fair 14 Episcopal (Dallas) 2
Utah Orem Waterford
Vermont (Division 1) Champlain Valley 10 Middlebury Union 9
Vermont (Division 2) Mount Mansfield 11 Chelsea 9
Virginia (Public) Robinson 15 Albemarle 5
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 20 Georgetown Visitation 4
Virginia (LIS) St. Anne’s-Belfield 11 Collegiate 8
Washington (A) Panthers 9 Lakeside 7
Washington (B) Bellevue 13 Kitsap 5
West Virginia Morgantown 12 University 5

2002 Girls’ HS State Champions

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Phoenix Country Day 8 Xavier 6
California (CIF San Diego) Poway 9 La Costa Canyon 5
Colorado Kent Denver 12 Cherry Creek 10
Connecticut (Fairfield Cty) Darien 8 Greenwich 7
Connecticut Darien 11 Greenwich 10
Delaware St. Andrews 17 Brandywine 5
Florida Wellington 9 Winter Park 8
Georgia Westminster 17 North Springs 7
Illinois Lake Forest 11 Loyola Academy 10
Indiana Culver Academy 8 Penn 6
Maine Yarmouth 13 Kennebunk 8
Maryland (IAAM-A) Maryvale 9 Bryn Mawr 6
Maryland (IAAM-B) Seton Keough 10 Spalding 3
Maryland (IAAM-C) Oldfields 17 Glenelg Country 7
Maryland (2A-1A) Hereford 21 Southern-AA 4
Maryland (3A-2A) Mt. Hebron 18 Annapolis 7
Maryland (4A-3A) Broadneck 10 Dulaney 3
Massachusetts (state) Needham 13 Longmeadow 9
Massachusetts (MIAA North) Winchester 11 Lincoln Sudbury 9
Massachusetts (MIAA South) Needham 11 Hingham 10
Massachusetts (MIAA West) Longmeadow 14 Northampton 2
Michigan (Class A) Academy of Sacred Heart 14 Grosse Pointe South 10
Michigan (Class B) Troy 11 Detroit Mercy 5
Michigan (Class C) Powers 10 Bloomfield Hills Lahser 7
Minnesota Totino Grace 12 Hopkins 10
Missouri MICDS 10 Ursuline Academy 3
New England (CT/Founders) Loomis Chaffee
New England (Fairchester) Greenwich Academy 18 Sacred Heart Convent 8
New England (Ind./EIL) Tournament rained out
New England (ISL) Tie: Governor Dummer Academy and Middlesex School
New England (Lakes Region) Kimball Union Academy
New England (RI/SENE) Wheeler School 12 Moses Brown 7
New Hampshire (Division I) Concord 8 Nashua 7 (3 OT)
New Hampshire (Division II) Hanover 11 Bow 10
New Jersey Moorestown 16 Shawnee 6
New Jersey (Prep A) Montclair Kimberly Academy 13 Lawrenceville 10 (OT)
New York (Division I) West Genesee 15 Farmingdale 11
New York (Division II) Garden City 8 East Rochester 6
North Carolina East Chapel Hill 16 Chapel Hill 2
Ohio Upper Arlington 11 Columbus Academy 5
Oregon West Linn/Wilsonville 15 Lakeridge 6
Pennsylvania (AAA) Conestoga 13 Ridley 11
Pennsylvania (AA) Great Valley 12 Springfield (Delco) 9
Pennsylvania (WPSLA) Mt. Lebanon 13 Sewickley Academy 6
Rhode Island Barrington 17 Portsmouth 3
South Carolina Hilton Head 14 Myrtle Beach 5
Tennessee Father Ryan 9 Harpeth Hall 8 (OT)
Texas Memorial (Houston) 9 St. John’s School 7
Utah Woods Cross 9 Waterford 7 (OT)
Vermont (Division 1) Champlain Valley 15 Middlebury Union 14 (OT)
Vermont (Division 2) Chelsea 12 Burr & Burton 8
Virginia W.T. Woodson 8 Rockbridge County 7 (2OT)
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes 12 Holton-Arms School 5
Washington (A) Bainbridge Island 11 Overlake School 10
Washington (B) Forest Ridge 12 Curtis 9
West Virginia Morgantown 17 University 4

2001 Girls’ HS State Champions

 

State (Division) Champion Runner-Up
Arizona Ahwatukee (Mtn. Point/Desert Vista) Phoenix Country Day
California La Costa Canyon Poway
Colorado Cherry Creek Kent Denver
Connecticut Greenwich New Canaan
Delaware Tower Hill Brandywine
Florida Lake Brantley St. Edwards
Georgia Westminster Lovett
Illinois New Trier Loyola Academy
Indiana Penn Park Tudor
Maine Waynflete North Yarmouth Academy
Maryland (IAAM-A) Notre Dame Prep Roland Park
Maryland (IAAM-B) Seton Keough Friends
Maryland (IAAM-C) Oldfields St. Timothy’s
Maryland (2A-1A) Hereford Southern-AA
Maryland (3A-2A) Mt. Hebron South River
Maryland (4A-3A) Severna Park Dulaney
Massachusetts Hingham Winchester
Michigan (Class A) Birmingham United Ann Arbor Pioneer
Michigan (Class B) Birmingham Marian Grosse Pointe North
Michigan (Class C) Lansing Waverly Rochester
Minnesota Eden Prairie Hopkins
Missouri MICDS Lafayette
New England Prep (CT/Founders) Loomis Chaffee Greenwich Academy
New England Prep (Ind./EIL) Andover (Phillips Academy) Tabor Academy
New England Prep (ISL) Thayer Academy St. Paul’s School
New England Prep (RI/SENE) Wheeler School
New Hampshire Concord Nashua
New Jersey Moorestown Shawnee
New Jersey (Prep) Lawrenceville Stuart Country Day
New York (Division I) West Genesee Bayshore
New York (Division II) Garden City Penn Yan
Ohio Shaker Heights Columbus Academy
Pennsylvania (AAA) Radnor Conestoga
Pennsylvania (AA) Owen J. Roberts Great Valley
Rhode Island Barrington
Texas Kinkaid Lamar
Utah Woods Cross Murray
Vermont (Division 1) Middlebury Union Montpelier
Vermont (Division 2) Burr & Burton Randolph Union
Virginia Centreville Rockbridge
Virginia (ISL) St. Stephen’s & St. Agnes
Washington Lakeside Holy Names

2000 Girls’ HS State Champions

State/Region (League) Champion Runner-Up
California Thacher School Poway
Colorado Colorado Academy Cherry Creek
Connecticut Darien Wilton
Delaware Tower Hill St. Andrew’s
Florida St. Edward’s Lake Howell
Georgia Westminster Lovett
Illinois New Trier Loyola Academy
Indiana Penn Park Tudor
Maine Bonny Eagle Greely
Maryland (IAAM-A) Bryn Mawr Roland Park Country
Maryland (IAAM-B) Park School Seton Keough
Maryland (IAAM-C) Key School Oldfields
Maryland (1A-2A) Mt. Hebron Glenelg
Maryland (3A-4A) Severna Park Liberty
Massachusetts Needham Longmeadow
Michigan (Class A) Academy of the Sacred Heart Birmingham
Michigan (Class B) Brumby Grosse Point North
Minnesota Blake School Hopkins
Missouri Lafayette Parkway Central
New England (Prep) Tabor Academy Phillips Academy (Andover)
New Hampshire Concord Nashua
New Jersey Moorestown West Essex
New Jersey (Prep) Lawrenceville Peddie
New York (Division 1) Baldwinsville Suffern
New York (Division 2) Garden City East Rochester
Ohio Columbus Academy Shaker Heights
Pennsylvania (AAA) Conestoga West Chester Henderson
Pennsylvania (AA) Radnor Springfield
Rhode Island Wheeler School Portsmouth Abbey
Texas Lamar St. John’s
Utah Woods Cross Orem
Vermont (Division 1) Middlebury Union Woodstock
Vermont (Division 2) Randolph Union St. Johnsbury Academy
Virginia Centreville Albemarle
Virginia (ISL) St. Stephen’s/St. Agnes Potomac School